עורך דין תעבורה אברהם ג'אן
עורך דין תעבורה אברהם ג'אן
תוכן עניינים

עו˝ד פלילי – המשפט הפלילי

ייצוג במשפט פלילי – עורך דין פלילי

הוגש כנגדך כתב אישום פלילי? זומנת לחקירה במשטרה? הסתבכת בפלילים? עורך דין פלילי – אברהם ג'אן, מתמחה בייצוג חשודים ונאשמים בפלילים במגוון עבירות פליליות ובכל התחומים הקשורים למשפט הפלילי.

טלפון חירום לעו"ד פלילי אברהם ג'אן – 052-5815585

תחומי הייצוג בהם עוסק המשרד:

אודות המשרד:

עו"ד פלילי אברהם ג'אן, שירת לפני למעלה מעשור כשוטר במשטרת ישראל, ואת התמחותו בתחום המשפט הפלילי – ביצע כתובע במדור תביעות פלילי משטרת ישראל – מחוז תל אביב.

הצלחות והישגים משפטיים:

למשרד שורה ארוכה של הצלחות בתחום המשפט הפלילי, לרבות ביטול עונשי מאסר וביטול עשרות כתבי אישום פליליים. להתרשמות לחץ כאן! 

מידע בסיסי לנאשם במשפט הפלילי:

 • כאשר אדם מואשם בפלילים משמעות הדבר היא, כי חקירת המשטרה העלתה די ראיות המצביעות על כך שהנאשם ביצע עבירה פלילית וכי יש סיכוי סביר להרשעתו בדין.
 • בהליך פלילי, המדינה היא התובעת את הנאשם. התביעה עצמה מוגשת על ידי אחת מפרקליטויות המחוז, או לחילופין בהתאם לסוג וחומרת העבירה – כתב האישום מוגש ומנוהל על ידי מדור התביעות במשטרת ישראל.
 • ההליך הפלילי מנוהל בהתאם להוראות חוק סדר הדין הפלילי. רובינו סבורים, אף אם מעולם לא היינו מעורבים ישירות או בעקיפין בהליך פלילי, כי יש לנו מושג כלשהו לגבי אופיו של הליך כזה. הסיבה לכך נעוצה בעניין התקשורתי הנלווה להליכים פליליים – הגורם לכך כי מידע רב יחסית מובא לידיעת הציבור. עובדה זו היא הגורם לטעות הראשונה שעשוי אדם המסתבך בפלילים לעשות והיא להתמהמה בפניה לקבלת ייעוץ וייצוג משפטי על ידי עו"ד פלילי.
 • העצה השימושית הראשונה במעלה לכל מי שנאשם או נחשד בפלילים, עצה שתוקפה חל כבר מרגע שעולה חשש להסתבכות שכזו, היא להקדים ולפנות לעו"ד פלילי. 
 • התערבות מוקדמת של עו"ד פלילי, תבטיח כי תמוצה כל אפשרות להשגת התוצאה הטובה ביותר עבור החשוד / הנאשם – בהתאם לנסיבות העניין.

הוזמנת לחקירה במשטרה?

 • תחילתו של הליך פלילי היא חקירה פלילית המבוצעת על ידי חוקרי המשטרה, ומטרתה ביסוס החשד וגיבוש החלטה, האם להמליץ לפרקליטות או למדור התביעות של המשטרה להגיש כתב אישום כנגד החשוד או לאו.
 • חשוב להבין כי אדם מן היישוב יקשה להתמודד מול חוקרי משטרה מנוסים. יש להיות מודעים לאופי פעולות החקירה השונות שחלק מהן עשויות להתבצע באופן סמוי.
 • גם במקרה בו חוקר המשטרה מנסה להפגין אהדה ולהביע נכונות לסייע לחשוד, יש לזכור כי מטרותיו האמיתיות של החוקר שונות בתכלית ממטרותיו של הנחקר ומסתכמות בסיום החקירה המשטרתית, תוך גיבוש המלצות לגורמי התביעה.
 • על הנחקר לדבוק בעיקרי הדברים, לא לשנות את גרסתו, אפילו לא בשיחה עם עצורים אחרים (אשר עשויים להיות למעשה מדובב משטרתי).
 • האדם היחיד אשר ללא כל ספק יפעל לטובת החשוד בפלילים, הוא עו"ד פלילי אשר מונה מטעמו. לפיכך, אם ברצונו לעשות כן, אף במהלך החקירה, זכותו החוקתית של הנחקר לבקש מהחוקר לעצור את החקירה, להזמין עו"ד מטעמו או לחילופין לבקש רשימת סנגורים פליליים העובדים בשירות "הסנגוריה הציבורית" וכאמור לבקש מהחוקר להפסיק את החקירה עד בואו של הסניגור.

זכור! לכל נחקר העומד בחקירה פלילית תחת אזהרה, עומדת לו הזכות להיוועץ בעורך דין פלילי ומרגע שזומן חייבת החקירה להיעצר! (למעט במקרים חריגים, הדורשים אישור והנמקה ע"י קצין משטרה בדרגת רפ"ק ומעלה)

הסתיימה החקירה? מה עושים?

 • תיתכן תקופה בה לא יהיה ברור אם יוגש כתב אישום או לאו. לעיתים נכון פשוט לא לעשות דבר ולתת לזמן לחלוף, במקרים רבים ככל שחולף זמן רב יותר מקרות האירוע, פירוש הדבר כי חשיבות המקרה בעיני המשטרה והפרקליטות יורדת, דבר העשוי להיטיב עם החשוד/הנאשם בהמשך ההליך הפלילי. במקרים אחרים המשטרה ממשיכה בניסיונות לאתר די ראיות אשר יספיקו לגיבוש כתב אישום.
 • מומלץ לנצל את הזמן, להיפגש עם עו"ד פלילי ולגבש עימו קו הגנה. יתכן ובתקופה זו ניתן יהיה גם לקיים מגעים עם הפרקליטות ולנסות להביא לסגירת התיק בעילת סגירה אשר תיטיב עם החשוד.
 • אפשרות אחרת היא דווקא שיתוף פעולה מלא עם רשויות החקירה תוך הכוונתם לכיווני חקירה אשר יש בכוחם – לסייע בהגנתו של החשוד בפלילים.

מהי חובת היידוע בעבירות מסוג פשע? זכותכתם למימוש זכות השימוע – סעיף 60א' לחסד"פ:

 • בחשד לביצוע עבירה מסוג פשע, התביעה מחוייבת! ליידע את החשוד בדבר קבלת חומר החקירה בעניינו מידי המשטרה, כל זאת עוד בטרם יוחלט על הגשת כתב האישום. (למעט חריגים)
 • לאחר שנודע לחשוד על העברת חומר החקירה בעניינו – מהיחידה החוקרת ליחידה התובעת (פרקליטות או תביעות-משטרה) זכותו של החשוד לפנות תוך 30 יום לגורמי התביעה, לאחר שקיבל לידיו את "עיקרי חומרי החקירה" ולהגיש בקשה מנומקת מדוע יש להימנע מהגשת כתב אישום פלילי כנגדו.
 • לא אחת קורה, כי חשודים פונים באופן עצמאי בבקשה בכתב – המפרטת את גרסתם לחשדות, גרסה שיש בה לעיתים חיזוק חומר הראיות. על כן באם טרם פנית לעו"ד פלילי, עשה זאת מוקדם ככל האפשר והימנע מלעשות פעולה שייתכן ויש בה לגרום נזק בלתי הפיך בהמשך ההליך.

צילום חומר החקירה:

עם קבלת כתב האישום, יש לצלם עותק מכל חומר הראיות הנמצא בתיק החקירה. נאשם אשר עדיין אינו מיוצג על ידי עו"ד פלילי, יכול לצלם את חומר החקירה במשרדי הפרקליטות או במדור התביעות של המשטרה (לפי העניין) וכך להגיע אל עורך הדין כאשר חומר החקירה כבר נמצא בידיו.

מהו הסדר טיעון במשפט הפלילי?

 • ישנם מקרים בהם, באמצעות הגעה להסדר טיעון (המכונה גם "עסקת טיעון") ניתן לסיים הליך פלילי תוך מיזעור הנזק.
 • חשוב לזכור כי העונש המוטל בסופו של דבר על נאשם שהורשע, מושפע מגורמים רבים. הפניית תשומת ליבו של בית המשפט לנקודות מסויימות בנסיבות ביצוע העבירה ו/או בנסיבות חייו של הנאשם – עשויה להביא להפחתה משמעותית בעונש.
 • הסדר טיעון יכול שיכלול הסכמות כוללות לעניין העונש והן לעניין עובדות ביצוע העבירה וסעיפי האישום ולעיתים הסדר טיעון יכול ויהיה רק בנושא עובדות ביצוע העבירה וסעיפי האישום וללא הסכמות לעניין העונש.
 • חשוב לזכור, כי בית המשפט אינו כפוף להסדר הטיעון המוצג בפניו. אך כאמור באם מדובר בהסדר הנמצא בגדר גבולות הענישה המקובלת או כאשר ישנם נסיבות יוצאות דופן, סביר שבית המשפט יאמץ את הסדר הטיעון.

לסיכום,

התמודדות מוצלחת עם המשפט הפלילי, מחייבת הכרה של הכללים החוקים והפרקטיקה הנהוגים בתחום. עו"ד פלילי המצוי ברזי החוק הפלילי יבטיח טיפול נכון בפרשה אליה נקלענו – לעיתים אף שלא באשמתנו.

מי שאין ידו משגת לשכור בעצמו את שירותיו של עו"ד פלילי והוא עומד בקריטריונים הקבועים בחוק, יכול להסתייע בעורך דין שימונה לו מטעם הסנגוריה הציבורית.

צרו איתי קשר
יש לכם שאלה?
avi@ja-law.co.il
ייעוץ ראשוני ללא התחייבות
03-6911334
כתובת
אליעזר קפלן 17, תל אביב יפו

רוצים לשמור על הרישיון?

לקבלת ייעוץ ללא תשלום,

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם