עורך דין תעבורה אברהם ג'אן
עורך דין תעבורה אברהם ג'אן
תוכן עניינים

שיטת הניקוד

שיטת הניקוד בעבירות תעבורה – איך זה עובד? והאם מחיקת נקודות תעבורה אפשרית?

עברת עבירת תנועה? מעבר לסיכון הבטיחותי, עליך לקחת בחשבון גם את ההשלכות של צבירת הנקודות. את כל הפרטים והמידע השימושי תמצא במדריך לפניך.

בישראל מונהגת שיטת ניקוד המעוגנת בסעיף 69 א' לפקודת התעבורה ובחלק ז' לתקנות התעבורה ומטרתה לעקוב, להרתיע ולתקן את דרכיהם של הנהגים ובעיקר – להבטיח את כשירותם של האוחזים בהגה.

כמה נקודות נרשמות בגין כל עבירת תעבורה?

ישנן 5 דרגות חומרה – החל מ-2 נקודות, הנרשמות בגין עבירות קלות יחסית ועד 10 נקודות, הנרשמות בגין עבירות חמורות.

האם ישנן עבירות ללא ניקוד בצידן?

עבירות החנייה אינן נושאות רישום נקודות בצידן. כך גם עבירות מהירות מהרף הנמוך וכן עבירות קלות נוספות.
את הרשימה המלאה ניתן למצוא באתר משרד הרישוי.

היכן מבררים כמה נקודות נצברו לחובתי?

ניתן לפנות לכל סניף של משרד הרישוי או בעמדות "רישיומט" או ליצור קשר טלפוני עם מוקד משרד הרישוי בטלפון 5678

כמה זמן הנקודות בתוקף?

נקודות תעבורה יעמדו בתוקף במשך שנתיים מיום ביצוע העבירה. אם הצטברו לחובתו של נהג 22 נקודות או יותר בתוך פחות משנתיים, הנקודות יהיו תקפות למשך 4 שנים מיום ביצוע העבירה.

מהם "אמצעי התיקון" עבור לנהגים שעברו את מכסת הניקוד?

אמצעי התיקון הולך ומחמיר ככל שמספר הנקודות שצבר הנהג בתקופת הצבירה גדול יותר.
להלן אמצעי התיקון עבור צמצום נקודות תעבורה, מהקל לכבד:

  • קורסים בסיסי בנהיגה נכונה
  • קורס ייעודי/ מתקדם מבחן עיוני / תיאוריה מבחן מעשי / טסט
  • פסילת נהג מלהחזיק ברישיון נהיגה לשלושה או תשעה חודשים תלוי במספר הנקודות
  • בדיקות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים.
  • חשוב לציין כי הן קורסי הנהיגה והן המבחנים השונים דורשים הוצאה כספית מכיסו הפרטי של הנהג.

התליית רישיון נהיגה – בעקבות התעלמות מזימון לקורס נהיגה מונעת

כאשר נהג מתבקש להתייצב לקורס נהיגה מונעת ובמשך ששה חודשים מעת שקיבל את הזימון הוא אינו מתייצב, מוסמכת רשות הרישוי להתלות את רישיון הנהיגה עד לביצוע הקורס ומעבר המבחן בסיומו של הקורס. זכרו, גם לאחר קבלת הודעה על התליית רישיון נהיגה ניתן לפנות למשרד הרישוי ולבקש לדחות את התליית רישיון הנהיגה עד לביצוע הקורס.

השלכות של היעדרות מהקורס או לחילופין כישלון במבחן סיום הקורס

על פי תקנות התעבורה, נהג שנדרש לבצע קורס נהיגה נכונה והוא נעדר מכ-20% משעות הלימוד בקורס או נכשל 3 פעמים במבחן סיום הקורס – יראו אותו כמי שלא ביצע את הקורס.

"אמצעי התיקון" הנדרש מהנהג – על פי תקנה 549 לתקנות התעבורה

  1. נהג שלחובתו רשומות 12 עד 22 נקודות תקפות יחויב לקבל הדרכה בנהיגה נכונה בקורס בסיסי מטעם רשות הרישוי ולעמוד בהצלחה במבחן
  2. נהג שלחובתו רשומות 24 עד 34 נקודות תקפות יחויב לקבלת הדרכה בקורס מתקדם "ייעודי" מטעם רשות הרישוי ולעמוד בהצלחה במבחן.
  3. נהג שלחובתו רשומות 36 נקודות תקפות או יותר, ייפסל מלהחזיק ברישיון נהיגה למשך 3 חודשים, ורישיונו יחודש לאחר שיעמוד בבחינה העיונית/תיאוריה הניתנת לביצוע גם בתקופת הפסילה
  4. נהג שלחובתו 72 נקודות תקפות או יותר, טרם חלפו שש שנים ממועד ביצוע העבירה האחרונה מבין העבירות שבשלהן הוטלה פסילת רישיון למשך 3 חודשים (לאחר שצבר 36 נקודות ורישיונו נפסל), ייפסל רישיונו ל-9 חודשים ויחודש בתום התקופה האמורה רק לאחר שיעמוד בבדיקות רפואיות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

האם ביטול נקודות תעבורה הוא אפשרי?

ההרשעות והנקודות אינן נמחקות או מתבטלות והן נשארות ברישום תדפיס הניקוד של משרד הרישוי, אך בחלוף "תקופת הצבירה" (2 או 4 שנים) הן אינן נלקחות בחשבון.

איך בכל זאת מחיקת נקודות תעבורה מתבצעת?

במידה ולא אתם אלו שביצעתם את העבירה, ניתן לפנות לבית המשפט לתעבורה בבקשה המלווה בתצהיר מטעמו של הנהג אשר ביצע את העבירה שנרשמה לחובתכם ולבקש את הסבת הדוח על שמו של הנהג- מבצע העבירה, הליך זה רלוונטי בעיקר לעבירות מצלמה. בכל מקרה, לפני פתיחה בהליך מסוג זה כדאי לקבל הכוונה וייעוץ מאת עורך דין תעבורה המצוי בתחום.

האם ניתן לבטל אמצעי תיקון? (פסילת רישיון, קורס וכד')

על פי תקנות התעבורה, בעל רישיון נהיגה שהוטל עליו "אמצעי תיקון" יכול לפנות תוך 30 ימים לרשות הרישוי על מנת להשמיע את טענותיו. רשות הרישוי תיתן החלטתה בדבר טיעוניו של הנהג לאחר 45 ימים מעת שמיעת הטענות. התקנות אף מקנות סמכות לרשות הרישוי להפעיל שיקול דעת ולהטיל על נהג אמצעי תיקון אחר וזאת מטעמים מיוחדים אשר ירשמו בהחלטת הרשות.

צברתי 36 נקודות וקיבלתי הודעת פסילה לשלושה חודשים, יש מה לעשות?

מיד עם קבלת הודעת הפסילה ניתן לפנות למשרד הרישוי בבקשה להשמיע טיעונים בע"פ או בכתב, במטרה לשכנע את "וועדת החריגים" להימנע מפסילת רישיון הנהיגה, לקצרה או להטיל במקומה אמצעי תיקון אחר. במקרים חריגים, בהם מדובר בנהגים הסובלים מנכות ו/או מגבלה רפואית קשה המצריכה ניידות אישית שלהם או של אדם קרוב מדרגה ראשונה, לעיתים ניתן יהיה לקבל הקלה ואף ביטול של תקופת הפסילה.

צפו בעו"ד אברהם ג'אן מסביר בתוכנית מחוץ לפרוטוקול על שיטת הניקוד בעבירות תעבורה

כדאי לדעת: כמה נקודות זה נהיגה מונעת https://www.gov.il/he/departments/guides/scoring_system_traffic_offens?chapterIndex=3

צרו איתי קשר
יש לכם שאלה?
avi@ja-law.co.il
ייעוץ ראשוני ללא התחייבות
03-6911334
כתובת
אליעזר קפלן 17, תל אביב יפו

רוצים לשמור על הרישיון?

לקבלת ייעוץ ללא תשלום,

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם